Ask, czyli pytaj

Przed nami pierwsza z kategorii “Ask, czyli pytaj”.

Podejście geograficzne do rozwiązywania problemów zaczyna się od zadania właściwego pytania. Pytania, które dookreśli położenie przestrzenne rozwiązywanego problemu. Co jest problemem, przed którym stajemy starając się go rozwiązać lub przeanalizować i GDZIE jest on położony? W zadawaniu pytań trzeba być bardzo precyzyjnym, źle zadane pytanie może spowodować złą odpowiedź. Éric-Emmanuel Schmitt w Intrygantkach pisał: “Dzieci są naturalnymi filozofami – nic, tylko stawiają pytania.”. W zadawaniu pytań o położenie problemu trzeba być trochę jak dziecko, pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Odpowiedzi, jakie uzyskamy, walnie przyczynią się do ułatwienia kolejnych kroków w Podejściu Geograficznym.

Z całą pewnością w ramach zajęć na studiach prowadzący często stawiają przed Wami zadania problemowe. Wnikliwe zrozumienie istoty problemu pozwala odpowiednio zdefiniować cel oraz zaplanować kolejne procedury, które ostatecznie doprowadzą Was do rozwiązania.
W ramach tej kategorii możecie się spodziewać zadań związanych z:

  • bazami danych,
  • tworzeniem zapytań SQL.

W każdym z etapów II Akademickich Mistrzostw Geoinformatycznych – GIS Challenge 2018 pojawi się co najmniej jedno zadanie z kategorii “Ask, czyli pytaj”. Przy ich rozwiązywaniu kluczowa będzie znajomość zapytań umożliwiających tworzenie i modyfikowanie baz danych. Oczywiście umiejętności związane z językiem SQL będziecie mogli wykorzystać w ramach pisania skryptów oraz układania modeli i mogą się one okazać przydatne w pracy nad rozwiązaniami zadań z innych kategorii.

Przykładowe zadanie z kategorii “Ask, czyli pytaj” rozwiążemy dla Was już niebawem!

Autorzy tekstu: Stanisław Szombara, Joanna Borowska-Pakuła